TISKOVÁ ZPRÁVA, 09/04/2015

Více než dvě třetiny společností v ČR jsou ve vlastnictví mužů. Ženy vlastní pouze 14 % společností. O něco více než muži dávají ženy přednost firmě s jedním vlastníkem (87 % versus 67 %). Z hlediska odvětví podnikají ženy, stejně jako muži, především v oblasti obchodu, profesních, vědeckých a technických činností a nakládání s nemovitostmi. V odvětví zdravotní a sociální péče mají ženy relativně vyšší podíl než muži. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Více než dvě třetiny (67 %) obchodních společností vlastní pouze muži. Ženy vlastní 14 % společností a podíl společností ve smíšeném vlastnictví mužů a žen dosahuje necelé jedné pětiny.

„Podle našich zkušeností podniká čtvrtina žen z nutnosti, ať už kvůli potřebě se zaopatřit nebo si finančně vypomoci na mateřské dovolené. Desetina z nich firmu převzala, ta by jinak zanikla. Nejvíce žen se však vypracovalo z běžných pracovních pozic. Svojí odvahou a výsledky dávají dobrý příklad všem ženám, které jsou na začátku své kariéry,“ uvádí Helena Kohoutová, zakladatelka Ocenění Českých Podnikatelek.

Za posledních deset let se podíl obchodních společností ve vlastnictví žen na jejich celkovém počtu zvýšil o pět procentních bodů, a to na úkor firem ve smíšeném vlastnictví. Podíl společností vlastněných muži se téměř nezměnil. „Typická firma, kterou vlastní žena, má nižší obrat (do jednoho milionu korun), na trhu působí méně než šest let, má sídlo v Praze a podniká v obchodě,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

Ženy vedou v oboru zdravotních a sociálních služeb
Nezávisle na majiteli vedou z hlediska odvětví firmy v oboru obchod. Na druhém místě jsou společnosti v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, kde mají ženy o něco vyšší relativní podíl než muži. Patří sem zejména právní a účetní činnosti, daňové poradenství, architektonické činnosti, reklama, průzkum trhu a veterinární činnosti.

Společnosti vlastněné ženami mají podstatně vyšší relativní podíl v odvětví zdravotních a sociálních služeb a v profesních a vědeckých činnostech. „Vyšší relativní podíl společností ve vlastnictví mužů nepřekvapí u odvětví stavebnictví, zpracovatelského průmyslu a také informačních a komunikačních činností,“ dodává Věra Kameníčková.

Téměř polovina firem vlastněných ženami vznikla v posledních šesti letech
Ze všech společností, které vlastní ženy, představují firmy založené v posledních šesti letech téměř polovinu celkového počtu (43 %), zatímco v případě mužů to je necelá třetina. „Společnosti, které na trhu fungují déle než 21 let, mají v případě žen vlastnic sedmiprocentní podíl, u společností vlastněných muži je však jejich podíl téměř dvojnásobný. Ženy patrně začaly s podnikáním mnohem později než muži, avšak počet jimi vlastněných firem se v poslední době poměrně rychle zvyšuje,“ upozorňuje Věra Kameníčková.

Ženy – majitelky firem
„Ženy charakterizují dobré organizační schopnosti, vytrvalost, obezřetnost, která bývá někdy zaměňována s opatrností, a především velká míra empatie při komunikaci se svým týmem a zákazníky. Z našich poznatků vyplývá, že naprostá většina firem ve vlastnictví žen podporuje sociální a charitativní projekty a ženám v jejich čele se daří vhodně propojovat osobní a pracovní život. Dá se tedy říct, že ženy svým podnikatelským přístupem kultivují českou společnost a podnikání jako takové,“ říká Helena Kohoutová.