Praha, 17/07/2017

Nejvíce přímých vlastníků je z Ruska, Slovenska a Ukrajiny. Více než 81 tisíc českých společností je přímo ovládáno jednotlivci či společnostmi ze zahraničí. Více než 13 tisíc přímých zahraničních vlastníků českých firem je z Ruska, téměř 10 tisíc ze Slovenska a téměř 9 tisíc z Ukrajiny. Za poslední rok přibylo nejvíce společností s majoritním zahraničním vlastníkem ze Slovenska, Velké Británie a z Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau s využitím dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Ruští vlastníci ovládají více než 16 % firem, které jsou vlastněny zahraničními právnickými a fyzickými osobami, více než 12 % firem se zahraničním vlastníkem ovládají subjekty ze Slovenska, necelých 11 % tvoří ukrajinští vlastníci a 9 % němečtí vlastníci. Počet společností, které jsou přímo ovládány zahraničním vlastníkem, tedy těch, kde má zahraniční fyzická či právnická osoba podíl více než 50 %, meziročně vzrostl o 12 tisíc, což je přibližně o 17 %. Největší podíl na tomto nárůstu měly společnosti s majoritním vlastníkem ze Slovenska, kterých meziročně přibylo 1 813, a dále z Velké Británie (+ 1 123 společností) a z Ukrajiny (+ 806 společností).

„Pokud se podíváme na delší časové období let 2011 až 2017, zjistíme, že počet ruských vlastníků v posledních šesti letech již roste pomaleji než počet vlastníků z jiných zemí a rozdíly v jejich počtu se tak mírně snižují. Za období posledních 6 let přibylo 4 995 společností ovládaných ze Slovenska, 2 001 společností s ukrajinskými vlastníky a 1 972 společností s polským majitelem, zatímco počet společností ovládaných ruskými osobami vzrostl o 1 282,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení společnosti CRIF – Czech  Credit Bureau. Nejdynamičtěji rostl počet společností ovládaných rumunskými vlastníky, kterých je 11krát více než před šesti lety. Počet společností ovládaných z Bulharska vzrostl o 377 %, počet firem s polskými majiteli se zvýšil o 236 % a počet firem s maďarskými majiteli o 214 %. Za poslední rok také přibývaly nejrychleji společnosti s rumunskými vlastníky, jejichž počet se téměř zdvojnásobil na 1 211 firem. O 55 % vzrostl počet společností s lucemburskými vlastníky a o polovinu počet firem ovládaných z Velké Británie.

Zatímco zahraničními vlastníky z Ruska či Ukrajiny a dalších východních zemí jsou téměř výhradně fyzické osoby, u zahraničních vlastníků ze západních zemí častěji převládají právnické osoby. Mezi ukrajinskými, ruskými či běloruskými zahraničními vlastníky je více než 98 % fyzických osob, zatímco u vlastníků z daňových rájů jako Kypr či Lucembursko jsou to pouze 4 %, respektive 2 % všech majitelů z dané země. Mezi další země, ve kterých mezi vlastníky českých společností výrazně převládají právnické osoby, patří například Velká Británie, Švýcarsko, Nizozemsko či Spojené státy americké.

Rozdíly mezi převažujícími formami vlastnictví jsou patrné také z absolutních počtů zahraničních fyzických a právnických osob, které ovládají české firmy. U fyzických osob jednoznačně převládají ruští vlastníci, kterých je 13 tisíc. Následují vlastníci z Ukrajiny (8 772), Slovenska (8 244) a Německa (4 428). Mezi právnickými osobami ovládajícími české firmy však převládají společnosti z Německa (2 995) následované firmami se sídlem ve Velké Británii (2 421), na Kypru (2 134) či v Nizozemsku (1 916).

„Především u společností z daňových rájů jako Kypr, Lucembursko či Nizozemsko, ale také například u společností z Velké Británie, však často nejde o společnosti, jejichž kapitál pochází z dané země. Často jde o offshore společnosti s českým kapitálem či společnosti s kapitálem ze třetí země. Jak například ukázala naše analýza konečných vlastníků firem, přibližně u poloviny britských vlastníků nejde o čistě britské firmy, ale o firmy s kapitálem ze třetí země či ČR. Mezi 10 největšími britskými firmami podle výše základního kapitálu, které v ČR působí, lze pouze u 4 tvrdit nebo se alespoň domnívat, že jejich kapitál pochází přímo z Velké Británie,“ upozorňuje Jan Cikler.

Graf 1: Státní příslušnost zahraničních fyzických osob přímo ovládajících české firmy

Graf 2: Země, ze kterých nejčastěji pocházejí zahraniční vlastníci českých firem

Graf 3: Právnické osoby přímo ovládající české firmy podle země původu

Graf 4: Fyzické osoby přímo ovládající české firmy podle státní příslušnosti

Graf 5: Podíl fyzických osob na všech přímých zahraničních vlastnících z dané země

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau