TISKOVÁ ZPRÁVA, 04/09/2014
TISKOVÁ ZPRÁVA, 04/09/2014
I přes zvýšený počet lidí s půjčkami dosahuje podíl ohroženého dluhu na jeho objemu stejných hodnot jako před rokem. Banky a finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky. Lidé se ke svým závazkům chovají zodpovědněji a kontrolují stav svých závazků už i on-line.
Vyšší počet lidí s půjčkami, více smluv i větší celkový objem dluhu
Z aktuálních statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací vyplývá, že počet osob, které mají nějakou formu půjčky, se v polovině letošního roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zvýšil o 149 000. Z toho o 133 000 více osob si vzalo úvěr na bydlení a o 16 000 lidí více si vzalo krátkodobý úvěr. Průměrná částka dluhu pořízeného na bydlení se přitom za uplynulý rok snížila o 135 000 Kč na necelých 1,5 milionu korun. Naproti tomu průměrná částka krátkodobého dluhu se mírně zvýšila o 4 800 Kč na 145 000 Kč. Celkový počet otevřených smluv dosáhl koncem druhého čtvrtletí letošního roku výše téměř 5,7 milionu, což bylo o necelých 143 tisíc smluv více než ve stejném období loňského roku. Podle údajů uvedených registrů již občané ČR dluží na půjčkách bankám a finančním institucím k polovině tohoto roku 1,5 bilionu korun, což je o více než 126,4 mld. korun více, než tomu bylo k 30. 6. 2013.
„Výsledky našich statistik potvrdily trend posledního období, kdy se nadále zvyšuje počet lidí zejména s úvěrem na bydlení a snižuje se jeho průměrná částka. Tyto výsledky na jedné straně potvrzují rostoucí zájem zejména o hypoteční úvěry a na druhé straně ukazují, že se lidé zadlužují zodpovědněji a pečlivěji zvažují, jak vysokou částku úvěru si mohou dovolit“, sdělila Zuzana Pečená, ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s., která registr provozuje.
Podíl ohroženého dluhu na jeho objemu je stejný jako před rokem
Skutečnost, že i při zvýšeném počtu klientů s půjčkami se nijak významně nezhoršuje celkový stav na úvěrovém trhu, potvrzují údaje z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které zároveň ukazují, že podíl ohroženého dluhu na jeho objemu dosahuje stejných hodnot jako před rokem. Konkrétně podíl ohroženého dlouhodobého dluhu na jeho objemu dosáhl k 30. 6. 2014 výše 2 %, u krátkodobého to bylo 9 %. Problémy se splácením měla 4 % z celkového počtu klientů s dlouhodobým dluhem a 11 % lidí s krátkodobým dluhem.
Finanční instituce si stále více prověřují toho, komu půjčují
Na úvěrovém trhu je také zřejmý trend, kdy finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky, než tomu bylo dříve. Tento trend ukazují například poslední statistiky Nebankovního registru klientských informací. „Počet dotazů uživatelů Nebankovního registru klientských informací se za poslední tři roky zvýšil více než trojnásobně, konkrétně z počtu 2,1 milionu dotazů za rok 2011 na počet více než 7,7 milionu dotazů za rok 2013“, potvrdil Jiří Rajl, ředitel sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o., provozující nebankovní registr.
Hodně lidí si kontroluje stav svých závazků i on-line
Fakt, že banky a finanční instituce stále pečlivěji zvažují komu a za jakých podmínek poskytnou půjčku, si stále více uvědomují i ti, kteří si již nějakou formu půjčky pořídili a zajímají se o své závazky. “Pozitivní trend v oblasti zodpovědného zadlužování se projevuje také na významně rostoucím počtu klientů, kteří si kontrolují aktuální stav svých závazků on-line prostřednictvím nového portálu www.kolikmam.cz, kdy se k datu 2. 9. 2014 zaregistrovalo již 2725 uživatelů, kteří si celkem zakoupili 1188 úvěrových zpráv“, doplnil Jiří Rajl.
Kdo si půjčuje nejčastěji a největší částky
Nejvíce půjček na bydlení a v největším celkovém objemu patří klientům ve věku od 35 do 44 let. Nejvyšší průměrnou částku na bydlení si však berou lidé ve věku od 30 do 34 let a to 1,8 milionu Kč.
Také krátkodobých půjček patří nejvíce klientům ve věku 35 až 44 let a jen o něco méně půjček patří klientům ve věkové skupině od 45 do 54 let. Nejvyšší průměrnou částku u krátkodobých půjček si berou lidé ve věku 45 až 54 let, a to 176 tisíc Kč.