TISKOVÁ ZPRÁVA, 05/03/2012

Počet firemních bankrotů se v únoru meziměsíčně zvýšil o 25 procent (o 58 případů) a zvýšil se rovněž podíl fyzických osob podnikatelů na bankrotech, který v únoru dosáhl již 56 procent. 
 
„Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se zvyšoval poměrně rychle v prvních dvou měsících letošního roku. V únoru se obnovila i dynamika růstu počtu bankrotů právnických osob. Počet návrhů na bankrot se zvyšoval ještě rychleji než počet vyhlášených bankrotů, a to jak u právnických osob, tak i fyzických osob podnikatelů. Znamená to, že v příštích měsících lze očekávat vyšší počet firemních bankrotů než v loňském roce,“ řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau, a.s.
 
Návrhů na bankrot totiž v únoru podalo 657 firem a jedná se rovněž o nejvyšší počet od ledna 2008. Oproti lednu ho v únoru podalo o 90 subjektů více. V meziročním srovnání pak počet návrhů vzrostl o 59 procent (o 243 případů).  
 
Nejvíce bankrotů bylo vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (63 případů) a v Praze (47 případů). Nejméně jich tradičně vyhlásily firmy v Karlovarském kraji (4 případy).
 
Za poslední rok se počet firemních bankrotů nejvíce zvýšil v Ústeckém kraji (o 198 procent) a v Moravskoslezském kraji (o 136 procent). Pouze ve dvou krajích se počet firemních bankrotů meziročně snížil. Jedná se o Plzeňský kraj (pokles o 9 pokles) a Karlovarský kraj (pokles o 6 %). 
 
Osobní bankroty v únoru 2012
Meziměsíční pokles osobních bankrotů však nezaznamenal počet návrhů na osobní bankrot. Těch bylo v únoru podáno 1 861, což je o 17 procent (o 272 návrhů) více než v lednu a o 76 procent (o 801 návrhů) více než v únoru loňského roku.
 
„V únoru se výrazně rozevřely nůžky mezi počtem návrhů na osobní bankrot a počtem vyhlášených osobních bankrotů, čímž se v průměru prodloužila doba od podání návrhu do vyhlášení bankrotu,“ vysvětlila Věra Kameníčková.
 
Za posledních 12 měsíců se ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku zvedl počet osobních bankrotů o 77 procent na 12 534. Pro srovnání – stejný údaj za firemní bankroty je 58 procent, přičemž dynamika osobních bankrotů se postupně snižuje a opak platí pro bankroty firemní.
 
„Dynamika počtu osobních bankrotů vyhlášených za jeden měsíc se postupně snižuje, což by mohlo naznačovat, že jejich počet více odráží ekonomické podmínky domácností a jen v menší míře je reakcí na zavedení nového nástroje řešení obtížné finanční situace. Ovšem vzhledem k tomu, že v únoru byl podán rekordní počet návrhů na osobní bankrot, lze očekávat i nadále, že počet osobních bankrotů se bude zvyšovat. To bude podpořeno i slabým ekonomickým růstem, úspornými opatřeními vlády a s tím souvisejícím pomalým vývojem příjmů domácností,“ dodala Věra Kameníčková.   
 
Z celkového počtu 1 217 osobních bankrotů vyhlášených v únoru se jich nejvíce týkalo Moravskoslezského (177 bankrotů), Středočeského (155 bankrotů) a Ústeckého kraje (146 bankrotů). Nejméně osobních bankrotů bylo vyhlášeno ve Zlínském (36 bankrotů) a Pardubickém kraji (35bankrotů) a také v kraji Vysočina (32 bankrotů).
 
 
Graf 1: Bankroty právnických osob a fyzických osob podnikatelů


 
Zdroj: Insolvenční rejstřík, výpočty CCB – Czech Credit Bureau, a. s.
 
 
Graf 2: Vývoj osobních bankrotů (leden 2010 až únor 2012)


 
Zdroj: Insolvenční rejstřík, výpočty CCB – Czech Credit Bureau, a. s.