K bankrotujícím firmám se ale už nyní přidávají další, které přiznávají ekonomické problémy. "Podle průzkumu, který jsme provedli mezi našimi členy, se kvůli zhoršené ekonomické situaci obchodního partnera setkalo s platební neschopností na straně odběratele 77 procent firem a s nesplněním dodávky na straně dodavatele 46 procent firem," uvedl ředitel JHK Jiří Stráský. Zhruba v polovině případů firmy kvůli tomu utrpěly ztrátu. "Našly se však i takové, kterým to přivodilo existenční problémy," dodal Stráský. Nejpostiženější skupinou jsou prý dodavatelé pro automobilový průmysl.
Roční míra bankrotů jihočeských obchodních společností, tedy poměr zkrachovalých firem ke všem podnikům v kraji, byla loni dokonce nad republikovým průměrem. Dosáhla zhruba 0,6 procenta, v celé zemi to bylo o dvě desetiny procenta méně. Pravděpodobnost, že se firma setká s obchodním partnerem ve špatné ekonomické situaci, se však nejspíš ještě zvýší.
"Podle našich odhadů dojde v prvním čtvrtletí letošního roku v celé republice přibližně ke třem stovkám bankrotů, což znamená zhruba čtvrtinový nárůst oproti stejnému období loni," řekl člen představenstva společnosti CCB-Czech Credit Bureau Pavel Finger, která mimo jiné dodává informace o obchodních subjektech.
Firmy se podle Fingera mohou před riziky spolupráce s problematickým partnerem bránit jeho lepším prověřováním. Většina to už sice činí, převážně se ale spoléhají jen na doporučení či na veřejné zdroje. JHK nyní umožňuje firmu prověřit pomocí internetové databáze Cribis.cz, která shromažďuje veškeré obchodní informace, kdo za firmou stojí či míru rizika případné spolupráce. Službu, která je zpoplatněná, zprostředkovává komora na devíti místech v kraji, například v Písku, Třeboni či Prachaticích.